jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

poniedziałek, 27 grudnia 2010

:: zapnij pasy

Reklama społeczna to duże pole manewru i nieograniczone możliwości, jednak ważne jest aby w natłoku pomysłów i wykorzystywanych technologii nie zapominać a o idei tego rodzaju reklamy - przekazie mającym skłonić do myślenia, a następnie do zmiany dotychczasowego postępowania. 
Najlepszą reklamą społecznościową 2010 roku została okrzyknięta ta, nakłaniająca do zapinania pasów. 

Więcej informacji o samej reklamie tutaj. Dal osób nieznających języka polecam sprawny translator tutaj.

czwartek, 23 grudnia 2010

:: Wesołych Świąt!

 

Życzymy Wam,
naszym Czytelnikom 
 
Świąt wypełnionych
radością i miłością,
niosących spokój
i odpoczynek
 
– Kasia i Magda, współautorki bloga

sobota, 18 grudnia 2010

:: nowy indeks

16 grudnia, podczas briefingu dla dziennikarzy, władze GPW zaprezentowały nowy indeks – o dźwięcznej nazwie WIGdiv. Obejmuje on trzydzieści spółek, które w ciągu ostatnich pięciu lat przynajmniej trzykrotnie wypłaciły posiadaczom akcji dywidendę „…według stopy uznawanej za wysoką w stosunku do kapitalizacji…” (słowa prezesa GPW, Ludwika Sobolewskiego). W złożeniu ma on ułatwić akcjonariuszom, przewidującym długi horyzont czasowy dla swoich inwestycji, podjęcie decyzji o ulokowaniu pieniędzy w spółki gwarantujące udział w zyskach. Tutaj znajduje się pełna lista przedsiębiorstw, które wejdą w skład publikowanego od stycznia 2011 roku wskaźnika inwestycyjnego. Podobne dywidendowe indeksy funkcjonują na całym świecie – np. Dow Jones Global Select Dividend Index lub popularny w Europie S&P Europe 350 Dividend Aristocrats.

środa, 15 grudnia 2010

:: outsourcing kwitnie

Businessman.pl pokusił się o raport dotyczący outsourcingu w Polsce. Badania pokazały, iż mimo kryzysu ostatnich lat polskie firmy korzystają z usług outsourcingowych coraz więcej. Z outsourcingu najchętniej korzystają przedsiębiorstwa z sektora finansów i bankowości, telekomunikacyjne, IT oraz koncerny z branży przemysłowej i FMCG, sektor wydobywczy i energetyczny.

Firmy zaczęły się bowiem przekonywać, iż korzystanie z usług oferowanych przez firmy zewnętrzne pozwala nie tylko zaoszczędzić koszty i zredukować zatrudnienie, ale również zmniejszyć ryzyko błędów, zwiększyć elastyczność działania, wykorzystać pracę i wiedzę specjalistów.

Dane: 11.2010 Businessman.pl

sobota, 11 grudnia 2010

:: pomysł na biznes

Kiedy na lekcjach podstaw przedsiębiorczości rozmawiam z uczniami na temat pomysłów na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, zawsze pojawia się kwestia uważnego obserwowania otaczającej nas rzeczywistości i ujawniających się potrzeb konsumentów. Dzisiaj przykład na to, co dzięki podpatrywaniu można wykorzystać we własnej firmie: jako czynnik konkurencyjnej przewagi lub podstawę działalności.
Popatrzmy za okno: na ulicach śnieg, lód – generalnie nieciekawie. Kierowcy naprawdę mają powody do narzekań – bo na lodzie samochody z najbardziej nawet wymyślnymi systemami bezpieczeństwa tracą przyczepność. Nie pomagają opony zimowe, a łańcuchy spełniają swoją funkcję tylko podczas obfitych opadów śniegu i można zakładać jedynie w określonych okolicznościach. Na dodatek nie jest to czynność prosta. Może właśnie dlatego pomysłowi Norwegowie wymyślili „śniegowe skarpety” – rodzaj pokrowców na koła, wykonanych z elastycznego tworzywa, niemal przyklejające się do suchego śniegu lub lodu.
Popatrzcie, jak to działa:



Na dodatek „snow socks” ważą jedynie około kilograma, łatwo je przewozić i używać wtedy, gdy tylko są potrzebne.
Gdzie więc pomysł na biznes? To przede wszystkim produkt – być może uda się wymyślić podobne rozwiązanie lub produkować w Polsce nakładki na opony według norweskiego patentu i za zgodą twórców. Po drugie – handel czyli sprowadzanie na rodzimy grunt i sprzedaż produkowanych za granicą samochodowych skarpetek.  Po trzecie – właściciele firm transportowych mogą wyposażyć swoje pojazdy w podobne udogodnienia, dzięki czemu zapewnią terminowość dostaw i zwiększą konkurencyjność własnego przedsiębiorstwa.

środa, 8 grudnia 2010

:: chmury

… bynajmniej nie czarne ;)
Ostatnio często w prasie fachowej natykam się na pojęcie CLOUD COMPUTING co tłumaczone jest jako PRZETWARZANIE W CHMURZE. Przetwarzanie w chmurze jest modelem opartym na użytkowaniu usług IT dostarczanych przez zewnętrzną firmę.
Po zagłębieniu się w temat okazało się, iż w praktyce temat nie jest dla mnie obcy, ponieważ z takiego modelu usług korzystam już od kilku lat posiadając album ze zdjęciami na pewnej stronie, prowadzę blogi w sieci, mam swój profil na portalu społecznościowym. Jednym słowem korzystam z zewnętrznych usług związanych z IT.
Z punktu widzenia firm, przetwarzanie w chmurze dotyczy szerokiej palety usług informatycznych, z których można wyodrębnić dwie podstawowe wspólne cechy: infrastruktura i oprogramowanie dostarczane przez jedną lub kilka firm z zewnątrz. Największa popularnością w ofercie cloud computing cieszy się wśród firm model SaaS (oprogramowanie jako usługa)gdzie usługodawca posiada i udostępnia określony program czy aplikacje, a klient otrzymuje dostęp do tego oprogramowania przez Internet, dzięki czemu nie musi go instalować na swoim komputerze (tym samym opłaca jedynie dostęp, kiedy zajdzie taka potrzeba bez konieczności wykupywania licencji na program używany jedynie od czasu do czasu).  Drugim popularnym modelem jest IaaS (czyli infrastruktura jako usługa), polega na udostępnianiu klientom wirtualnych serwerów czy przechowywanie baz danych.
Na świecie usługi związane z przetwarzaniem w chmurze sukcesywnie się rozwijają i znajdują coraz większe ilości klientów, a światowi potentaci branży IT udoskonalają swoje oferty. W Polsce jednak istnieje jeszcze duży sceptycyzm i brak zaufania do tego typu usług.
Wpis powstał na podstawie artykułu: „Praca w chmurach”, 11.2010 Businessman.pl. 

sobota, 4 grudnia 2010

:: materiały warsztatowe

Przez cały listopad my, autorki podręcznika "Czas na przedsiębiorczość", oraz edukatorzy WSzPWN spotykaliśmy się z Państwem podczas warsztatów metodycznych, prezentując materiały do poprowadzenia zajęć na temat: Globalizacja, czyli o tendencjach rozwoju gospodarki. Mamy nadzieję, że spotkały się one z Waszą, nauczyciele podstaw przedsiębiorczości, aprobatą. Zgodnie z obietnicą zamieszczamy na blogu prezentację, która może stanowić jeden z elementów lekcji - oczywiście możecie ja Państwo dowolnie modyfikować po pobraniu na twardy dysk własnego komputera. 


Prezentację można też zobaczyć tutaj.
A poniżej - krótki komentarz do poszczególnych slajdów:


Slajd 1

---------------
Slajd 2
---------------
Slajd 3
McDonald's Corporation – sieć barów szybkiej obsługi, założona w 1940 r. w San Bernardino w Kalifornii.



Slajd 4
The Coca-Cola Company – największy na świecie producent, dystrybutor i sprzedawca napojów bezalkoholowych. Siedziba firmy mieści się w Atlancie, w stanie Georgia, USA.
Struktura organizacyjna The Coca-Cola Company opiera się na podziale geograficznym, w ramach którego poszczególne oddziały firmy w różnych krajach tworzą grupy.

Slajd 5
BP, wcześniej British Petroleum, BPAmoco, jest brytyjskim przedsiębiorstwem naftowym założonym na początku XX wieku. Obecnie BP jest trzecim co do wielkości przedsiębiorstwem petrochemicznym na świecie (po firmie ExxonMobil, oraz Royal Dutch/Shell). Spółka jest notowana na giełdach: londyńskiej i nowojorskiej (NYSE)

Slajd 6
Adidas AG – niemiecka firma produkująca obuwie i odzież sportową, założona w 1924 przez braci Dasslerów jako Bracia Dassler OHG.


Slajd 7
Toyota Motor Corporation , największy koncern motoryzacyjny świata, który zatrudnia około 323 tys. pracowników (czerwiec 2008)


Slajd 8
---------------


Slajd 9
Praca własna uczniów


Slajd 10
PRZYCZYNY GLOBALIZACJI:
  Postęp technologiczny
* elastyczność produkcji
* zróżnicowanie odmian produktów
* innowacje produktowi
* skracanie cyklu życia produktów
* możliwość poszerzenia kręgu potencjalnych klientów
* wzrost kosztów w sferze badań i rozwoju
* konieczność szybkiego wprowadzania produktów na rynek
* wzrost sprzedaży

  Postęp telekomunikacyjny
* łatwość dostępu do informacji
* poszerzenie zbioru informacji
* skrócenie czasu wymiany inf.
* skrócenie czasu i obniżenie kosztów transportu
* poszerzenie kryteriów decyzji strategicznych
* przyśpieszenie procesów decyzyjnych
* zmniejszenie znaczenia lokalizacji źródeł transportu
* mobilność zasobów i kontrahentów.

  Procesy integracji politycznej
* redukcja barier międzynarodowej wymiany handlowej
* standaryzacja technologiczna
* standaryzacja prawna
* instytucje ponadnarodowe
* zmniejszenie kosztów wymiany handlowej
* jednolite standardy techniczne
* jednolite normy prawne
* możliwość uczestniczenia w ponadnarodowych projektach.
Slajd 11
---------------
Slajd 12
Szwajcarki Instytut Ekonomiczny KOF (niem. Konjunkturforschungsstelle) co roku publikuje ranking, w którym ocenia postęp globalizacji w poszczególnych krajach.
Lokata kraju uzależniona jest od:
wielkości przepływów gospodarczych: handlu, inwestycji zagranicznych i inwestycji portfelowych.
ograniczeń ekonomicznych: barier importowych, stawek celnych, podatków od wymiany międzynarodowej
przepływu informacji: liczba użytkowników internetu, TV, prasa
osobistych kontaktów pomiędzy przedstawicielami poszczególnych krajów: interakcji wśród mieszkańców, rozmów telefonicznych, korespondencji, turystyki
związków międzykulturowych
prowadzonej polityki zagranicznej: liczba ambasad, liczbę umów zawartych między dwoma lub więcej państwami

Slajd 13
Miejsce:
         Belgia       92,95
         Austria      92,51
         Holandia   91,90
23. Polska       81,26
Slajd 14
Praca własna uczniów


Slajd 15
Zalecany sposób realizacji ćwiczenia:
         Podział uczniów na niewielkie 3-4 osobowe grupy.
         Losowanie przez przedstawicieli grup poszczególnych fragmentów tekstu.
         Praca w grupach
         Omówienie wniosków na forum klasy

Slajd 16
Wypieranie z rynku małych, lokalnych przedsiębiorstw, zubożenie społeczeństwa.
Aspekt negatywny.
Slajd 17
Przyspieszenie przepływu informacji, upowszechnianie wiedzy.
Aspekt pozytywny.

Slajd 18
Możliwości rozwoju i wzrostu produkcji w krajach słabo rozwiniętych, wzrost poziomu życia ich mieszkańców.
Aspekt pozytywny.

Slajd 19
---------------
Slajd 20
---------------
Slajd 21
---------------

środa, 1 grudnia 2010

:: warto zaglądać


O Forum Obywatelskiego Rozwoju wspominałam przy okazji licznika długu publicznego. Forum oprócz licznych akcji społecznych tworzy również bardzo ciekawe i wartościowe materiały mogące wspomagać nauczycieli przedsiębiorczości. Otóż FOR wydaje w wersji papierowej i elektronicznej raporty, komiksy zeszyty edukacyjne. Wszystkie te materiały mogą urozmaicić lekcje przedsiębiorczości ale też stanowić cenny materiał do poszerzania wiedzy zainteresowanych tematem uczniów.
Na stronie Forum Obywatelskiego Rozwoju w zakładce „publikacje”  oraz  „projekty”  wszystkie te materiały znajdziecie.
Na szczególną uwagę zasługują komiksy ekonomiczne (do pobrania wraz ze scenariuszami ze strony), które bardzo przystępnie i obrazowo ilustrują przeróżne zjawiska spotykane w gospodarce.  Jeśli ktoś z Was potrzebuje posiadać takie komiksy w wersji papierowej wystarczy napisać maila z prośbą do FORu, a takowe zostaną wysłane na wskazany adres.