jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

sobota, 28 maja 2011

:: PIP na tropie

Państwowa Inspekcja Pracy , instytucja powołana do kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy, informuje, że w ostatnich latach rośnie liczba przedsiębiorstw, których nie przestrzega się norm związanych z czasem pracy. W świetle przepisów pracodawca tygodniowy czas pracy (łącznie z godzinami ponadwymiarowymi)  nie może przekraczać 48 godzin. Pracodawca ma również obowiązek zapewnienia swoim podwładnym minimum 11-sto godzinnego, nieprzerwanego dobowego odpoczynku oraz 35-cio godzinnego, nieprzerwanego tygodniowego wypoczynku, np. podczas weekendu. Tymczasem w wielu firmach normą stała się praca ponad normę. Do najbardziej spektakularnych nadużyć zaliczyć można: 19 dni, które bez przerwy przepracował kierowca jednej z firm transportowych, 144 godzinny dyżur pielęgniarki pracującej na bloku operacyjnym, 103 godziny dyżuru lekarskiego. Wszystko to, zdaniem inspektorów, może powodować zwiększenie liczby wypadków przy pracy.
Do najczęściej spotykanych „grzechów” pracodawców należą:
  • brak ewidencji czasu pracy lub nieprawidłowości w jej prowadzeniu,
  • niemożność skorzystania z odpoczynku od pracy, wynikającego z przepisów prawa pracy, 
  • dodatkowe zatrudnianie pracowników (np. górników, lekarzy) na podstawie umów cywilnoprawnych w innej firmie, świadczącej usługi na rzecz macierzystej jednostki pracobiorcy.
Niestety, takiemu stanowi rzeczy sprzyja postawa zatrudnionych, którzy często zgadzają się na nadmierne obciążenia – bo dzięki temu więcej zarabiają.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.

czwartek, 26 maja 2011

:: wartości niematerialne i prawne

Całkiem niedawno na lekcji przedsiębiorczości omawiałam bilans przedsiębiorstwa jako najważniejszy dokument finansowy. Jednym z bardziej fascynujących uczniów elementem bilansu zawsze są wartości niematerialne i prawne.

Tak więc w ramach uzupełnienia notatek:
Wartości niematerialne i prawne:
1. prawa autorskie -  prawo do autorstwa oraz prawo do rozpowszechniania utworu
Na przykład -> dzieła naukowe oraz artystyczne, muzyka, filmy, programy komputerowe.

2. wartość przemysłowa:
- wynalazki (patenty)
- wzory użytkowe,
- wzory przemysłowe,
- znaki towarowe,
- oznaczenia geograficzne,
- oznaczenia przedsiębiorstw,
- topografie układów scalonych,
- nowe odmiany roślin
Na przykład -> nazwa przedsiębiorcy, oznaczenia handlowe, logo, marka, znak graficzny.

3. know – how – poufne informacje: techniczne, technologiczne, organizacyjne, gospodarcze. Na przykład -> wiedza chroniona (niejawna) objęta tajemnicą handlową, bądź służbową.

Więcej o wartości intelektualnej w najnowszym numerze e – mentora.


sobota, 21 maja 2011

:: pieniądze nie rosną na ulicy

W tym roku w dwóch klasach rozszerzonych zadałam mały projekt grupowy. Trzy osobowe grupy miały za zadanie nakręcić film pod tytułem „Pieniądze nie rosną na ulicy”. Interpretacja zdania była dowolna, dlatego też uczniowie w bardzo równy sposób do niej podeszli. Jedni bardzo dosłownie inni bardziej twórczo.

Poniżej film-teledysk, do piosenki napisanej, skomponowanej i zagranej przez chłopaków.


Jakby słowa były niewyraźne tekst poniżej:

Gdy z łóżka się zwlekam kasa obok mnie siedzi
Coś podszeptuje, coś ględzi i bredzi
Wstawaj do pracy, pracujcie rodacy
Nie będzie pracy (to) nie będzie kasy
 Kto liczyć umie, niech na siebie liczy
 Pieniądze nie rosną na ulicy
Zalewam płatki półtłustym łaciatym
Co mi zostanie podlewam tym kwiaty
Kasa nie kwiatek nie urośnie sama
Pracujże brachu od rana rana
 Kto liczyć umie …
Zakładam fartuch, wchodzę do fabryki
Kasa mnie gryzie, kasa nęka i krzyczy
Zarabiaj więcej normę wyrabiaj
Kto nie pracuje ten nie zarabia
 Kto liczyć umie …

środa, 18 maja 2011

:: komuno nie wracaj …

Natknęłam się dzisiaj na ciekawe przeliczenie cen z PRL na dzisiejsze (biorąc pod uwagę średnią płacę w 1982 i 2011 roku). Wprawdzie przeliczenie jest bardzo ogólnikowe, jednak pokazuje jak droga była żywność – ta która się czasem pojawiała na półkach. Na czarnym rynku  ceny byłyby zapewne jeszcze ciekawsze. Przeliczone produkty (produkt wyceniony wtedy dzisiaj kosztowałby):

Cukier 1kg     13,73pln
Mleko 2% 1l    2,98pln
Śmietana 18% 0,25l     7,16pln
Masło 0,25kg  17,9pln
Ser żółty (Gouda) 1kg  56,7 pln
Ser biały 1kg  25 pln
Margaryna 0,25 kg  8,95 pln
Olej rzepakowy 1l  17pln
Schab z kością 1kg 107 pln
Szynka z kością 1kg 83,5 kg pln
Boczek surowy 1 kg 32 pln
Żeberka wieprzowe 1kg 29,85 pln

Cały artykuł przeczytacie tutaj.

sobota, 14 maja 2011

:: cło na papier

5 maja Unia Europejska wprowadziła cło na papier kredowy sprowadzany z Chin. Stało się tak w wyniku protestów europejskich producentów – między innymi włoskiego Burgo Group, hiszpańskiej Lecty, Scheufelen z Niemiec  i Sappi z Finlandii. Zarzuty były poważne: dumping, rządowe dotacje, nieuwzględnianie europejskich norm ekologicznych. I stało się, po raz pierwszy wprowadzono cła wyrównawcze na produkty importowane z Chin – i to w wysokości do 39,1 procent.
Tym samym pod znakiem zapytania stoi drukowanie w Polsce rosyjskiej i holenderskiej edycji magazynu Elle, węgierskiego Cosmopolitan, Marie Claire na rynek ukraiński oraz Svensk Golf – czasopisma szwedzkiego. Prawdopodobnie zleceniodawcy zdecydują się na przeniesienie produkcji tam, gdzie papier jest tańszy – np. do Rosji. W takim przypadku rodzima branża drukarska, zatrudniająca 80-100 tysięcy  osób, z pewnością ucierpi i trudno będzie jej odzyskać pozycję dotychczasowego lidera w środkowo-wschodniej Europie.

piątek, 13 maja 2011

:: najsilniejsze

Nie wiem dlaczego, ale notka pod tym tytułem sama z siebie „znikła jak sen złoty”… Może to za sprawą 13-stego?
Ale do rzeczy. Agencja Bloomberg przygotowała  zestawienie najsilniejszych banków świata. Obejmuje ono te instytucje finansowe, których aktywa wyceniono na minimum 100 mld dolarów. Aby określić pozycję rankingową porównywano wielkość kapitału, rezerwy gotówkowe, kwotę zagrożonych kredytów, koszty i generowane przychody. Najlepszy okazał się singapurski Oversea-Chinese Bank, a pełną listę można zobaczyć tutaj.

sobota, 7 maja 2011

:: autoprezentacja

Ponieważ klasy trzecie liceum, w których, o zgrozo! – bo to już nie czas i miejsce, mam zajęcia podstaw przedsiębiorczości, właśnie skończyły szkołę  – pozwoliłam sobie na zebranie opinii o prowadzonych przeze mnie zajęciach.
O dziwo pokrywają się one z moimi prywatnymi przekonaniami. Mianowicie młodzież słusznie zauważyła, że nie ma czasu na dokładniejsze przeanalizowanie zagadnień związanych z autoprezentacją oraz ubieganiem się o pracę. A to z pewnością w życiu się przydaje.
Postanowiłam więc, że w przyszłym roku wykorzystam na zajęciach technologię informacyjną – a dokładniej dobrze znany młodzieży serwis youtube. W celu zamieszczenia autoprezentacji oczywiście. Dotychczas były to zadania dla chętnych – oczywiście odpowiednio wysoko „ważne” w moim systemie oceniania. Teraz będzie obowiązkowe. A efekty można zobaczyć tutaj – link do materiału zamieszczam za zgodą autora.

środa, 4 maja 2011

:: gorączka złota

Gorączka złota kojarzy nam się przede wszystkich z historią USA, Kanady czy Australii, gdzie złoto powodowało wielkie zmiany demograficzne ale przede wszystkim gospodarcze.
Otóż w ostatnich dniach mamy na świecie rekordowe zainteresowanie złotem jako kruszcem. Specjaliści ten wielki popyt nazywają gorączką złota, która analogicznie jak ponad 150 lat temu na wyżej wymienionych lądach, powoduje wielkie poruszenie na rynkach finansowych, kopalnie złota rozbudowują się, a gold biznes się kręci.
Polecam artykuł z The Times Polska: „Nowa gorączka złota podbija cały świat od Brazylii po Chiny”. 
Poniżej jeszcze poglądowe wykresy zaczerpnięte z portalu forsal.pl
Kurs złota na przestrzeni roku:


Kurs złota w ostatnim miesiącu: