jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

niedziela, 12 stycznia 2014

:: złota rezerwa

Właściwie każdy bank centralny prowadzi własną politykę związaną z rezerwami walutowymi, czyli aktywami przechowywanymi w pieniądzu zagranicznym lub w złocie. Kruszec może stanowić większość depozytu – tak jak na przykład w Holandii, Portugalii czy Słowacji, jednak zdarza się, że sztabki są jedynie nikłym ułamkiem rezerwy – podobnie jak w Czechach, na Litwie i Węgrzech. Polską rezerwę złota stanowi łącznie około 103,93 tony tego cennego kruszcu. Większość (ponad 98 ton) złożono w Bank of England, który obok Fortu Knox w USA jest jednym z ważniejszych światowych ośrodków przechowywania takich depozytów. Trzeba jednak pamiętać, że wspomniane rezerwy pochodzą z czasów sprzed II wojny światowej, a do Wielkiej Brytanii trafiły w wyniku wojennej zawieruchy. Tę historię skrótowo opisano tutaj. Jedynie około 5 ton leży w skarbcu NBP – te zasoby pochodzą głównie z zakupów realizowanych w latach 90. Niestety, w ciągu ostatniego roku rynek złota się załamał, a ceny powróciły do poziomu z 2010 r. Oznacza to, że wartość naszych rezerw spadła o mniej więcej o 5 mld złotych. Na szczęście nie są one przechowywane dla zysku i bieżących spekulacji, ale dla zabezpieczenia finansowego państwa na wiele, wiele lat.
Trzeba jednak przyznać, że polskie rezerwy wyglądają dość kiepsko na tle takich państw jak np. USA. W świetle oficjalnych informacji zasoby złota Stanów Zjednoczonych wynoszą 8 133,5 ton, co stanowi 71,7 % rezerwy walutowej. Wśród „złotych” rekordzistów znajdziemy również: Niemcy, Włochy, Francję… Pełną listę opublikowaną przez World Gold Council, stowarzyszenie przedsiębiorstw zajmujących się wydobyciem złota zamieszczono poniżej.
źródło: The World Gold Council: Changes in World Gold Official Reserves, grudzień 2013
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza