jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

czwartek, 9 czerwca 2011

:: PUP

Czyli jak głosi tytuł jednego z artykułów w Polityce PUP – Pracy Udawane Poszukiwanie.
W artykule autor przeprowadza wywiad z dyrektorem Powiatowego Urzędu Pracy o realiach funkcjonowanie tegoż urzędu na rynku. I cóż, pan dyrektor miał odwagę powiedzieć jak naprawdę wygląda sprawa PUPu i do czego jest tenże potrzebny. Wyjaśnia, że „Z mojej perspektywy na linii bezrobotny – urząd pracy – rynek pracy z biegiem lat wykształcił się świetnie funkcjonujący system. System udawania. Bezrobotni udają, że są bezrobotnymi. Pracodawcy udają, że wszystko u nich jest w porządku (…). Natomiast generalnie wygląda to tak, że ten system degeneruje poszukujących pracy, dających pracę, nawet pośredniczących, czyli urzędników.” Trudno się z Panem nie zgodzić.
W ostatnim czasie PUPy stały się miejscem udzielającym dotacji na rozpoczęcie działalności a nie instytucją pomagającą najbardziej potrzebującym, nieporadnym na rynku pracy ludziom. Dyrektor podaje przykłady osób, które do urzędu pracy bynajmniej nie przychodzą w celu znalezienia posady – a wręcz przeciwnie, nie są zainteresowani, ponieważ bycie bezrobotnym bardziej się im opłaca : „Każdej rejestrującej się osobie wypisujemy specjalną kartę. Jest tam rubryka, w której należy wpisać minimum finansowe, za które dana osoba zgodzi się pracować. W naszym urzędzie zarejestrował się człowiek, który wpisał do karty 3 tyś. zł na rękę. Zarabiająca trzykrotnie mniej rejestrująca go urzędniczka zapytała, dlaczego akurat tyle, skoro od lat nie pracuje ani on, ani jego żona, a tak wysokie wynagrodzenia nie pozwolą mu szybko zmienić tego stanu. Pan wyjaśnił, że z mniej nie opłaca mu się pracować, boby na tym stracił. Ma trójkę dzieci, na które dostaje zasiłki pielęgnacyjne i rodzinne. Jako bezrobotnemu za przedszkole płaci mu gmina. Mieszkanie ma komunalne, z dofinansowaniem, więc swoje małe prywatnie może wynająć. Opał tez dostaje od gminy. Skoro będąc bezrobotnym dostaje 2,9 tys. zł z tytułu różnych zapomóg, to rzeczywiście nie opłaca mu się pracować za mnie.
Nic dodać nic ująć uważam :(.

cytaty pochodzą z artykułu "PUP: Pracy Udawane Poszukiwanie", Polityka 24/2011

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz