jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

środa, 12 października 2011

:: czy wyższe jest lepsze?

Uczę w liceum, i to tym lepszym więc praktycznie wszystkie dzieciaki myślą o studiach.
No i teraz bądź tu mądry i jako autorytet wykaż się jakąś dobrą radą odnośnie tychże studiów, kiedy statystyki pokazują, iż nie zawsze tytuł mgr`a zapewnia pracę.
W roku akademickiem 1990/1991 na polskich uczelniach studiowało 403 tys. studentów. Dziś studiujących jest już ponad 1,9 mln. Dyplom można zdobyć w miastach w których nie ma nawet kina, a uczelnie stały sie maszynkami do robienia pieniędzy tworząc wydumane kierunki, nie mające żadnego przełożenia na rynku pracy. I tak na Uniwersytecie Warszawskim można studiować np: naukę o rodzinie, Uniwersytet Jagieloński oferuje studia z zakresu krytyki literackiej, a Uniwesytet Gdański można skończyć z dyplomem z turystyki historycznej.
Badania polskiego rynku pracy pokazują, iż w ciągu najbliższych 15 lat podaż informatyków i inżynierów będzie o ponad jedną trzecią mniejsza od popytu na te specjalności. A mimo tego (przecież badania te nie sa tajne) na stu studentów jedynie co siódmy wybiera studia inżynieryjno - techniczne, a co piąte informatyczne. Prym w wyborach młodych wiodą natomiast oklepane kierunki: ekonomiczne i administracjyjne (23%), społeczne (13,9%), pedagogiczne (12%) i humanistyczne (8,8%) - po których pracy szukać ze świecą, a pracodawcy przebierają w kandydatach oferując im często śmieszne warunki pracy.

W ciagu ostatniego roku najszybciej rosła liczba bezrobotnych z wyższym wykształceniem (+wzrost/-spadek liczby bezrobotnych):
+ 18,3 % - wykształcenie wyższe,
+3,1% - wyksztalcenie średnie zawodowe, policealne,
+7,2% - wykształcenie średnie ogólnokształcące,
- 0,7% - wykształcenie zasadnicze zawodowe,
- 0,6% - wykształcenie podstawowe i niepełne podstawowe

Źródło: Newsweek 5.06.2011


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz