jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

niedziela, 30 października 2011

:: a to ciekawe

Do tej pory największą złotą monetą świata była ta, wybita w Kandyjskiej Mennicy.
Dotychczas największa złota moneta. Źródło: http://www.emonety.pl/
Ma nominał 1 miliona dolarów kanadyjskich, pół metra średnicy, 3 centymetry długości, waży 100 kg i została wykonana z najczystszego złota (próba 999). 
Teraz palma pierwszeństwa przypadła w udziale Australijczykom. To Mennica w Perth w Australii wykonała gigantyczny złoty krążek, o wadze 1000 kg. Jego wymiary są naprawdę porażające: średnica 80, a grubość 12 centymetrów. Na awersie ma wytłoczono podobiznę królowej Elżbiety II, na rewersie – kangura. Mimo „niskiej” wartości nominalnej – zaledwie miliona dolarów, sam kruszec użyty do wytopienia monety warty jest około 50 milionów dolarów australijskich (53 mln USD). Taka moneta bulionowa to dopiero lokata kapitału! Co ciekawe, ten pojedynczy egzemplarz należy do serii monet Australian Kangaroo, i został zakwalifikowana jako oficjalny środek płatniczy. Powstanie i wygląd największego „Kangura” na świecie prezentuje film:

Dla porównania: najmniejsze złote monety na świecie bite są w Liberii. Ich średnica to jedynie 11 mm, waga 0,5 grama, a wartość nominalna: 25 dolarów.
Najmniejsza złota moneta na świecie. Źródło: http://www.emonety.pl/

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz