jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

sobota, 6 listopada 2010

:: dress code

Pamiętam taką scenę. To była wymiana młodzieżowa. Zakwaterowano nas w pięciogwiazdkowym hotelu, a ponieważ na zewnątrz był basen, dziewczyny w strojach kąpielowych, z ręcznikami okręconymi wokół bioder, przebiegały przez hall . Recepcjonista szybko zwrócił im uwagę: „This is not holiday hotel”. Bo dress code obowiązuje niemal wszędzie – w hotelach,  szkole, zakładzie pracy, szpitalu, banku czy kancelarii prawnej.  Wszędzie trzeba wyglądać stosownie do sytuacji – czy to ze względów bezpieczeństwa, czy prestiżu, czy szacunku do innych osób, w tym również klientów.  Tam, gdzie spotykamy się z innymi osobami i reprezentujemy pracodawcę lub miejsce pracy reguły ubioru są zazwyczaj określone dosyć sztywno: to wypada – tego nie. Mogą jednak mieścić się w jednym z czterech typów: business attire, business casual, smart casual lub casual day.
Pierwszy z nich jest najbardziej oficjalny: dla kobiety klasyczny kostium ze spódnicą, ewentualnie jasna bluzka i spodnie, ciemne pantofle z zakrytymi palcami i piętą i obowiązkowo, niezależnie od pogody – beżowe rajstopy lub pończochy. Dla mężczyzny – garnitur i koszula z krawatem. Tkaniny koniecznie gładkie w stonowanych kolorach. Jak to wygląda w praktyce? – popatrzcie na Condoleezzę Rice i prezydenta Turcji Abdullaha Güla.
Na strój w stylu business casual w przypadku kobiet składają się rozsądnej długości spódnica (nigdy mini) lub długie spodnie (nie dżinsy)  w połączeniu z żakietem lub eleganckim kardiganem i koszulową bluzką. Panów obowiązuje koszula z kołnierzykiem i spodnie wykonane z naturalnych tkanin. Przykłady takich ubiorów można obejrzeć tutaj  i tutaj.
Strój smart casual jest bardziej swobodny: panie mogą sobie pozwolić na długie lub krótkie spódnice, bluzki, a nawet golfy czy sukienki oraz modne dodatki: paski lub biżuterię. Panowie marynarkę mogą zastąpić swetrem  wykonanym z naturalnych włókien, a zamiast oficjalnych sznurowanych butów założyć mokasyny. Generalnie chodzi o to, aby ubrać się elegancko, a jednocześnie zachować pewien luz. Męską wersję stroju można zobaczyć tutaj, zaś damską tu.
I na koniec – typ casual day – niemal totalny luz, kolorowe koszule lub koszulki polo, czasem dżinsy, choć tych ostatnich wielu pracodawców ich nie akceptuje. Strój męski może wyglądać tak,  damski tak.
Oczywiście dress code w firmie zależy głównie od kultury organizacyjnej, decyzji zarządzających, stanowiska, jakie zajmujemy i wielu innych czynników. Dlatego przestrzeganie zasad w doborze stroju jest istotnie zarówno w codziennej pracy, jak i w momencie ubiegania się o nią. Potencjalni pracownicy powinni dokładnie przyjrzeć się temu, jak wyglądają pracownicy danego przedsiębiorstwa, aby nie popełnić wizerunkowego błędu podczas rozmowy kwalifikacyjnej.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz