jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

sobota, 28 maja 2011

:: PIP na tropie

Państwowa Inspekcja Pracy , instytucja powołana do kontroli nad przestrzeganiem prawa pracy, informuje, że w ostatnich latach rośnie liczba przedsiębiorstw, których nie przestrzega się norm związanych z czasem pracy. W świetle przepisów pracodawca tygodniowy czas pracy (łącznie z godzinami ponadwymiarowymi)  nie może przekraczać 48 godzin. Pracodawca ma również obowiązek zapewnienia swoim podwładnym minimum 11-sto godzinnego, nieprzerwanego dobowego odpoczynku oraz 35-cio godzinnego, nieprzerwanego tygodniowego wypoczynku, np. podczas weekendu. Tymczasem w wielu firmach normą stała się praca ponad normę. Do najbardziej spektakularnych nadużyć zaliczyć można: 19 dni, które bez przerwy przepracował kierowca jednej z firm transportowych, 144 godzinny dyżur pielęgniarki pracującej na bloku operacyjnym, 103 godziny dyżuru lekarskiego. Wszystko to, zdaniem inspektorów, może powodować zwiększenie liczby wypadków przy pracy.
Do najczęściej spotykanych „grzechów” pracodawców należą:
  • brak ewidencji czasu pracy lub nieprawidłowości w jej prowadzeniu,
  • niemożność skorzystania z odpoczynku od pracy, wynikającego z przepisów prawa pracy, 
  • dodatkowe zatrudnianie pracowników (np. górników, lekarzy) na podstawie umów cywilnoprawnych w innej firmie, świadczącej usługi na rzecz macierzystej jednostki pracobiorcy.
Niestety, takiemu stanowi rzeczy sprzyja postawa zatrudnionych, którzy często zgadzają się na nadmierne obciążenia – bo dzięki temu więcej zarabiają.
Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz