jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

sobota, 15 stycznia 2011

:: między Turcją a Portugalią

… znalazła się Polska w najnowszym rankingu  Wskaźnika Wolności Gospodarczej,  opracowywanym przez Heritage Foundation i gazetę Wall Street Journal. Oznacza to wskaźnik na poziomie 64.1  oraz 68 miejsce w zestawieniu obejmującym aż 179 państw i plasuje nasz kraj w grupie „umiarkowanie wolnych”. Zdecydowanie może martwić fakt, że wśród 43 krajów europejskich zajmujemy 31. lokatę.
Jak wyglądamy na tle najlepszego w rankingu Hong Kongu i europejskiego lidera – Szwajcarii – pokazuje poniższy wykres. Widać również, że od 2001 roku Wskaźnik Wolności Gospodarczej dla Polski niewiele odbiega od światowej średniej.
2011 Index of Economic Freedom
źródło: http://www.heritage.org

Jednocześnie trzeba przyznać, że Polska od ubiegłego roku poprawiła swój wynik o 3 miejsca. Było to możliwe dzięki otwartości na inwestycje zagraniczne, rozwój handlu, zdecydowany wzrost przedsiębiorczości oraz coraz bardziej konkurencyjny system finansowy. Jednocześnie dużym zagrożeniem dla wolności gospodarczej są finanse publiczne i deficyt budżetowy, co może znacznie utrudnić rozwój  gospodarczy w dłuższym okresie czasu. Nie bez znaczenia jest również nadmierna biurokracja oraz, niestety, znacząca korupcja. Te czynniki, w połączeniu ze sztywnymi przepisami prawa pracy, skutecznie ograniczają innowacyjność i przyczyniają się do wzrostu bezrobocia.
W czołówce państw o najwyższym wskaźniku gospodarczej wolności znajdują się Hongkong (89.7), Singapur (87.2) Australia (82.5), Nowa Zelandia (82.3) Szwajcaria( 81.9) i Kanada (80.8).
Pełny ranking można zobaczyć tutaj.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz