jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

wtorek, 17 września 2013

:: niezdrowe = nietanie

O podatkach nakładanych na niezdrową żywność słyszy się od jakiegoś czasu. W szczególnym stopniu dotyczy to państw, w których służba zdrowia finansowana z państwowej kasy - przekonująca wydaje się bowiem interpretacja, że niewłaściwe odżywianie powoduje coraz więcej cywilizacyjnych chorób i wyższe wydatki związanie z ich leczeniem. W 2011 podatek „chipsowy”, czy też „hamburgerowy” wprowadziły Węgry, teraz do obłożenia daniną smalcu, słoniny, czekolady, chipsów, słodkich napojów, warzonej soli i tym podobnych przymierza się Łotwa, myślą o tym również organizacje pozarządowe w Wielkiej Brytanii czy Rosji. Z kolei francuskie ministerstwo finansów planuje „dociążyć” podatkiem napoje energetyzujące, e-papierosy, aromatyzowane wina i sztuczne słodziki. Podobne koncepcje rozważane są również w naszym kraju – mocno kibicują im lekarze, aktywnie promujący zdrowy styl życia. Argumenty trudno podważać: konsumpcja „śmieciowego jedzenia” sprzyja otyłości, wywołuje choroby układu krążenia oraz cukrzycę typu 2. Z analizy danych pochodzących z NFZ, ZUS i GUS wynika, że od 2005 roku koszty leczenia cukrzyków systematycznie rosną: w 2009 roku na ten cel wydano 3 mld 287 mln złotych. A to nie jedyny uszczerbek dla budżetu – w przypadku osób chorych znacznie spada produktywność, co nie jest obojętne dla gospodarki i państwowych finansów. Z kolei The Economist szacuje, że roczny koszt opieki medycznej nad osobą otyłą w Stanach Zjednoczonych jest o 700 dolarów wyższy niż w przypadku osoby szczupłej. 
Czy jednak opodatkowanie niezdrowej żywności spełni pokładane nadzieje na większe budżetowe wpływy i, co chyba ważniejsze, utrzymanie wysokiej kondycji zdrowotnej obywateli? Praktyka pokazuje, że niekoniecznie. Duński rząd, który jako pierwszy nałożył daninę na wyroby spożywcze, zawierające ponad 2,3 proc. tłuszczy nasyconych, po dwóch latach przekonał się, że zaproponowane rozwiązanie niewiele zmienia w kwestii spożycia, zaś osłabia rodzimą produkcję i handel. Zamiast wspierać własną gospodarkę obywatele tego kraju zaczęli robić spożywcze zakupy w Niemczech, gdyż duńskie markety okazały się zbyt drogie.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz