jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

piątek, 10 września 2010

:: sztuka pisania

Trzeba napisać cv lub list motywacyjny? Nic prostszego – www.google.pl... Wzorów jest mnóstwo – tylko dlaczego wysyłane aplikacje pozostają bez odzewu? Powód jest prosty – dokumenty pisane według szablonów nie uwzględniają potrzeb pracodawcy i uwarunkowań danego stanowiska pracy. Zatem podstawą napisania dobrego curriculum vitae oraz listu skierowanego do potencjalnego pracodawcy jest dokładne przeanalizowanie oferty lub ogłoszenia pod kątem oczekiwań oraz zakresu obowiązków.. Kolejny krok to zastanowienie się jakie umiejętności i cechy osobowości pozwolą tym wymaganiom sprostać. Całkiem dobrym sposobem może być zebranie informacji w tabelce, choćby takiej:

Po takiej analizie pisanie dokumentów aplikacyjnych będzie dużo łatwiejsze, a rekrutujący z pewnością zainteresuje się konkretnymi faktami, datami, liczbami. Nie można też zapomnieć o uporządkowaniu informacji, tak by nasza wizytówka - bo w końcu CV lub list motywacyjny można tak potraktować – była jasna, przejrzysta i klarowna.
Pracownicy agencji pośrednictwa pracy radzą też, aby na wysyłane aplikacje popatrzeć jak na produkt, który chcemy sprzedać pracodawcy. Tutaj znaleźć można kilka dosyć interesujących porad, jak zrobić to dobrze i uniknąć wielu błędów.
Jeśli jednak autoprezentacja na papierze znacznie wykracza poza nasze umiejętności, albo dotychczasowe działania w zakresie ubiegania się o pracę nie przynoszą pożądanych efektów, warto zastanowić się nad weryfikacją dokumentów przez eksperta. Tego typu odpłatną usługę można zamówić choćby na internetowych portalach: tutaj, tutaj lub tutaj.

1 komentarz:

  1. CV często są oceniane przez rekrutujących, którzy postępują wg szablonów i mechanizmów. Kiedyś na szkoleniu prowadzący podawał przykład kiedy jego żona, szefowa firmy, selekcjonowała CV kryterium posiadania certyfikatu ECDL (podstawowe umiejętności komputerowe) - czyli najprawdopodobniej pomijała osoby posiadające np. "zaawansowaną obsługę komputera" lub wykształcenie stricte informatyczne. Dla osób o zaawansowanych umiejętnościach komputerowych fakt zdania certyfikatu ECDL to jedynie zbędny wydatek. Wnioski?

    - uwrażliwić uczniów na fakt dokładnego analizowania CV, jeśli w przyszłości chcą pozyskać dobrego pracownika (jako szefowie czy pracownicy HR), muszą patrzeć całościowo na CV

    - podkreślić, że fakt posiadania certyfikatów (FCE, EDCL, LCCI i inne) zwiększa atuty na rynku pracy, jednak kiedy ktoś posiada zaawansowane umiejętności języków czy komputerowe należy dokonać odpowiedniego zapisu w CV (~podać przykłady)

    Pozdrawiam :)

    OdpowiedzUsuń