jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

czwartek, 2 sierpnia 2012

:: bankructwo - zwykła sprawa

Słyszy się o bankructwach firm czy pojedynczych osób, ostatnio nawet całych krajów. Wydawałoby się że to wyjątkowa sytuacja, ale jak się okazuje na przestrzeni ostatnich 800 lat światowy system gospodarczy przeżył bankructwo państw 250 razy.
Polska spędziła jedną trzecią czasu w stanie niewypłacalności od 1918 roku i bankrutowała 3 razy. Natomiast Niemcy aż 8 razy. W sumie europejskie kraje były w tym stanie 73 razy, rekordzistą jest Grecja, która od 1829 spędziła połowę czasu w stanie bankructwa. Pierwszym europejskim bankrutem była Anglia, jej król, Edward III, w 1340 r. odmówił spłaty należności hiszpańskim pożyczkodawcom tuż po nieudanej inwazji na Francję w czasie tzw. wojny stuletniej.
Rosja (pięć bankructw) z kolei pobiła rekord pod względem najdłużej formalnie trwającego kryzysu niewypłacalności. Odcięcie się bolszewików od obowiązku spłaty długów caratu w 1917 r. zostało uregulowane odpowiednimi porozumieniami dopiero siedem dekad później.
W ostatnich latach bankrutowały: Dominikana (2004), Wenezuela (2005)
Jak widać jest to „naturalny” element przejścia gospodarki rozwijającej się w rozwiniętą, tylko czasami niektórzy nie uczą się na błędach swoich poprzedników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz