jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

środa, 26 września 2012

:: zaległości należności

Zgodnie z Kodeksem pracy wynagrodzenie za wykonaną pracę (tzw. płatne „z dołu”) powinno być wypłacane co najmniej raz w miesiącu, w stałym, wcześniej ustalonym terminie, ale nie później niż do 10 dnia miesiąca. Jeśli ustalony dzień wypłaty przypada w dzień wolny od pracy, pracownik otrzymuje pobory w dniu poprzedzającym. Tak pokrótce można scharakteryzować jedną z najważniejszych powinności pracodawcy. Jednak nie wszyscy traktują ją z należytą uwagą. Mimo iż brak wypłaty w terminie stanowi o poważnym naruszeniu prawa, to jednak właściciele przedsiębiorstw coraz częściej zalegają z wynagrodzeniami. Dane Państwowej Inspekcji Pracy (PIP) wskazują, że od stycznia do sierpnia 2012 pracodawcy nie wypłacili zatrudnionym 137,7 mln zł. Poniższa mapka przedstawia zagadnienie bardziej kompleksowo.





źródło: http://gazeta.pl


Problem dotyczy 11,2 tysięcy przedsiębiorstw i dotyka  50,5 tysiąca pracowników. Najczęściej kłopoty z wypłatą wynagrodzenia mają firmy z branży przetwórczej i budowlanej. Ich właściciele tłumaczą się kryzysem, złą sytuacją finansową, należnościami niespłaconymi przez kontrahentów. Trzeba jednak zaznaczyć, że takie okoliczności w świetle przepisów wcale nie usprawiedliwiają niepłacenia.
Jak powinien zachować się pracownik w takiej sytuacji? Przede wszystkim - zgłosić sprawę inspekcji pracy, która skontroluje prawidłowość naliczania i wypłacania pensji. Innym sposobem jest skierowanie sprawy do sądu pracy. Jeszcze innym – rozwiązanie umowy z winy pracodawcy bez wypowiedzenia, gdyż brak wypłaty w ciągu 30 dni jest poważnym naruszeniem prawa.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz