jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

środa, 3 kwietnia 2013

:: niebezpieczne karty zbliżeniowe

Wraz z postępem technologicznym, rozwija się również przestępczość. Możemy płacić przez internet lub za pomocą kart płatniczych. Tam gdzie są pieniądze, tam też pojawiają się złodzieje, którzy chcą je ukraść.
Ponad 8 milionów Polaków posiada karty debetowe oraz kredytowe wyposażone w technologię NFC umożliwiającą płatności zbliżeniowe. Brak potrzeby autoryzacji jest łakomym kąskiem. Wystarczą 2 telefony, by złodziej płacili twoją kartą za zakupy. Bankom opłaca się promowanie każdej formy płatności elektronicznej, a karta zbliżeniowa jest obecnie najprostsza z nich. Dosyć prosta wydaje się również metoda kradzieży. Najczęściej odbywa się to w autobusie. Potrzeba do tego 2 osób i 2 nowoczesnych telefonów komórkowych z NFC i specjalnym oprogramowaniem, jak się okazuje dostępnym w sieci. Złodziej nie musi mieć przy sobie terminala, nie potrzebuje też fizycznego dostępu do karty. Wystarczy że znajdzie się przez jakiś czas wystarczająco blisko. Jeśli uda mu się przechwycić sygnał z karty, w tym samym czasie 2 osobnik płaci swoim telefonem za zakupy, a pieniądze pobierane są oczywiście z naszego konta.
Wiadomo, że zbliżeniowo możemy zapłacić za zakupy do kwoty 50zł, ale jeśli ktoś jedzie dłużej autobusem a złodziej zrobi rundkę po sklepach w galerii, to kwota szybko ulegnie zwielokrotnieniu.
Najlepszym zabezpieczeniem płatności zbliżeniowej jest korzystanie z aplikacji na telefon, wymaga ona każdorazowo potwierdzenia kodem pin, więc mamy pełną kontrolę nad wydatkami. Niestety na razie nie wszystkie banki oferują taką usługę, więc pozostaje zabezpieczenie karty. Najprostsze to owinięcie jej folią aluminiową lub kupienie specjalnego etui który również tłumi sygnał. A najlepiej to po prostu uważać czy przypadkiem nie kręci się obok nas jakiś osobnik i nie okazuje nam zbytniej sympatii próbując się do nas przytulić w środkach transportu publicznego.
Ze względu na zasięg sygnału i inne niedogodności nie jest to rozpowszechniony sposób kradzieży naszych pieniędzy, ale i tak warto się przed taką ewentualnością zabezpieczyć.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz