jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

czwartek, 6 czerwca 2013

:: czy handlować w niedziele?


Co jakiś czas powraca temat handlu w niedzielę. Jedni chcą zabronić, inni bronią się przed zniesieniem, każda ze stron ma swoje racje.
1. Gospodarka
Jeśli ludzie nie będą kupować w niedzielę to stracą sklepy i producenci, a co za tym idzie to również gospodarka. Jeśli by się temu przyjrzeć, to ilość pieniędzy dostępnych w gospodarstwach domowych się nie zmieni, więc to czego ludzie nie kupią w niedzielę, to nabędą w inne dni. Zakaz handlu w niedzielę spowodował by kumulację kupujących w inne dni, więc sprzedawcy nie mieli by tyle czasu na stanie w oczekiwaniu na klienta, co przecież nie raz się zdarza. Zaoszczędzili by również na prądzie, więc tak naprawdę nie wiadomo jak zadziała na gospodarkę zakaz handlu w niedzielę.
2. Małe sklepy
Jak wiadomo tam gdzie pojawią się sklepy wielko powierzchniowe, tam małe sklepiki tracą klientów. Trudno konkurować z kimś kto oferuje większy wybór towarów w niższych cenach. Taka sytuacja jest korzystna dla klientów. Jeśli zakazać Hadlu wielkim sklepom, promując w tym czasie małe, to niejako zmusza się klientów do kupowania towarów na gorszych warunkach.
3. Bezrobocie
Jeśli jeden dzień w tygodniu sklep będzie nieczynny, może to wpłynąć na poziom zatrudnienia, bo ludzie pieniądze które mieli by wydać w niedzielę w galeriach, wydadzą gdzie indziej. Ale skoro w tym czasie wzrośnie ruch w innych placówkach np. usługowych to one będą potrzebowały większej ilości personelu, więc sytuacja na rynku pracy może pozostać bez zmian.
4. Kultura i rekreacja
Ludzie przy okazji zakupów chodzą do kina i odwrotnie. Jeśli nie mogą zrobić zakupów to nie pójdą też do kina. Kina stracą, więc kultura również. Ale okazuje się, że ludzie chodzą na zakupy zamiast np. do parku czy galerii. Dzięki wolnej niedzieli może powstać zwyczaj odwiedzania miejsc kultury poza centrami handlowymi.
5. Podatki
Nie ma zakupów, nie ma zysków, nie ma podatków. Gdyby w tym czasie ludzie piliby więcej alkoholu czy to w restauracjach czy też w  domowym zaciszu, to z powodu wysokiej akcyzy na ten towar, wpływy z podatków by wzrosły. Ale nie rozpijajmy społeczeństwa. Można by przypuszczać, że ludzie mając wolną niedzielę zechcą wyjechać za miasto, a paliwo to też wysoka akcyza – profit.
Jak widać na tych kliku przykładach każdy medal ma dwie strony i nie da się przewidzieć czy zakaz handlu w niedzielę przyniesie więcej szkody czy korzyści.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz