jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

środa, 30 marca 2011

:: niestandardowe inwestycje cz 2

Wine banking jest to kolejny z alternatywnych sposobów inwestowania. Polega na lokowaniu kapitału w najwyższej klasy wina. Od kilku lat usługę wine bankingu oferują w ramach private bankingu najlepsze banki oraz wyspecjalizowane w tym zakresie firmy doradcze. Chcąc inwestować w wino należy mieć na uwadze, iż inwestycja ta trwa od 3 do 7 lat, przy czym im dłuższa perspektywa inwestycyjna, tym większe szanse na zyski.
Nie wszystkie wina stanowią przedmiot inwestycji. Tak więc wina inwestycyjne to:
•    wina z rejonu Bordeaux – Medoc i Saint Emilion oraz
•    wina burgundzkie ujęte w klasyfikacji Premier Cru 1855.
Pozostałe wina tzw. nowego świata oraz wina kontynentalne tzn. reńskie, włoskie i hiszpańskie nie są przedmiotem inwestycji w ramach wine bankingu i zaliczane są do win konsumpcyjnych. Wiąże się to z niską płynnością oraz brakiem dobrze udokumentowanej historii poszczególnych winnic.

Podstawowe metody inwestycji w wino to:
- Zakup wina en primeur polega na inwestycji w leżakujący w beczce trunek, mniej więcej 2 - 3 lata przed rozlaniem go do butelek. Dokonywane są wtedy pierwsze oceny jakości, smaku oraz perspektyw wzrostu.
- Zakup skrzynki/skrzynek wina, które zostało już ocenione i sklasyfikowane.
- Inwestycja w jeden z funduszy inwestycyjnych zlokalizowanych zwykle w rajach podatkowych.
- Zakup udziałów w konkretnych winnicach – nie jest to jednak klasyczny wine banking, gdyż opiera się na zupełnie innych czynnikach ryzyka.

Wszystkich operacji związanych z zakupem wina bezpośrednio dokonuje się przez brokera uczestniczącego w transakcjach na rynku wina.
Najbardziej cenne wina, notowane na londyńskiej giełdzie win, ujęte są w wąski index Liv-ex 100. To odpowiednik elitarnych indeksów blue chipów obecnych na każdym liczącym się parkiecie. Szeroki index Liv-ex 500 jest bardziej wskaźnikiem ogólnej kondycji rynku i obecność w nim nie jest źródłem takiego samego prestiżu.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz