jak poruszać się po blogu?


Jak poruszać się po blogu?
Po prawej stronie znajduje się lista linków "TEMATY". Są to etykiety zgodne z tematami w podręczniku oraz określenie "Pokój nauczycielski". Po naciśnięciu którejkolwiek etykiety przenoszeni jesteśmy do grupy wpisów związanych z danym tematem. Będą tam ciekawostki, pomysły na urozmaicenie lekcji, ciekawe linki czy krótkie prezentacje dotyczące określonego tematu. Odnośnik "Pokój nauczycielski" prowadzi do notek związanych z pomysłami lub ogólnymi informacjami dotyczącymi przedmiotu podstawy przedsiębiorczości lub sposobami prowadzenia zajęć.
Każdy post można komentować. Komentarze w naszym zamierzeniu mają stanowić cenną wartość dla całego bloga, ponieważ pozwolą poznać Państwa opinie zarówno na temat podręcznika czy jego obudowy, jak również wymienić się doświadczeniami. Dlatego też serdecznie zapraszamy do lektury i zachęcamy do dyskusji.

poniedziałek, 25 czerwca 2012

:: indeks dobrobytu

Japonia, USA, Kanada – tak wygląda pierwsza trójka państw w rankingu dobrobytu,  zaprezentowanego podczas Konferencji ONZ w sprawie Zrównoważonego Rozwoju Rio+20. Dlaczego właśnie tak, przecież w żadnym dotychczasowym zestawieniu tego typu Japonia nie prześcignęła USA?  
Zacznijmy od początku: przez wiele lat jedynym miernikiem sukcesów gospodarczych był poziom PKB, odzwierciedlający produkcję danego kraju. Jak wiadomo – nie jest to idealny miernik dobrobytu, nie jest nim nawet PKB per capita (czyli PKB w przeliczeniu na jednego mieszkańca). Pojawiło się więc nowe rozwiązanie – wskaźnik HDIHuman Development Index, który oprócz dochodu narodowego per capita uwzględnia także oczekiwaną długość życia oraz proces edukacji, tak by mierzyć jakość życia obywateli w trzech aspektach: „długie i zdrowe życie” (long and healthy life), „wiedza” (knowledge) i „dostatni standard życia” (decent standard of living). Okazuje się jednak, że i ten miernik nie jest doskonały -  bo nie uwzględnia środowiskowych aspektów rozwoju, takich jak degradacja środowiska naturalnego czy zużycie zasobów naturalnych lub dbałość o dobre warunki rozwoju dla przyszłych pokoleń. Dlatego eksperci zaproponowali IWI - Index Wealth Inclusive, w którym, jak w lustrze, odbijają się cztery rodzaje kapitału: naturalny (zasoby, środowisko przyrodnicze), produkcyjny (narzędzia, maszyny, infrastruktura), ludzki (posiadane umiejętności, poziom szkolnictwa, zdrowie i jego ochrona) oraz społeczny (relacje między obywatelami, organizacje i instytucje). Na razie wskaźnik obliczono dla lat 1990-2008, uwzględniając 20 wybranych krajów, których łączny udział w światowym PKB to aż 73%.
A oto wyniki:
źródło: forsal.pl

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz